Akapunktur Nedir?

Akapunktur Nedir?

Uzakdoğu alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Akapunktur nedir sorusunun yanıtı olarak; iğne batırma yöntemiyle tedaviden bahsedilebilir. Yöntem Acus ve Punctura kelimelerinden, iğne ve batırma kökeninden gelir. Sistem rahatsızlıkları ve hormon tedavilerinde uygulanan etkili bir yöntemdir.

Sterilize edilmiş minik iğnelerin, hedeflenen salgı bezlerine ve deriye batırılarak, tedavi edilme yöntemidir. Çin tıp ve felsefesinden gelen akapunktur tedavi yöntemi, Yin ve Yangsisteminin dengesini sağlamak için kullanılır.

Akapunkturun Temeli Nedir?

Çin felsefesine göre alem dengesi iki zıddın dengesiyle sağlanır. İnsan bedenindeki dengeyi sağlayan ve sürekli hareket halinde olan sisteme YinYang deniliyor. Denge bozulduğu zaman ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek için yine dengenin sağlanması temeline dayanıyor.

Akapunktur nedir konusunda bilinmesi gereken, insan bedeninde 365 farklı akapunktur noktası olduğudur. El, ayak, baş ve tüm bedeni saran, meridyen olarak adlandırılan 12 çizginin farklı noktalarında yer alıyor.

Akapunktur Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Elektronik akapunktur ve iğneli akapunktur türleri bulunuyor. Beden dengesini sağlayan, ağrıları gideren akapunktur tedavilerinin başlıca faydaları şu şekildedir;

  • Kas sistemine aktivite ve canlılık kazandırır.
  • Sinir sistemindeki uyuşukluğu giderir, beyin- kas- organlar arasındaki denge ve irtibatı sağlar.
  • Hücreler ve organların enerji dengesini düzenler.
  • Kasılan kasları, sıkışmış sinirleri düzeltir, damarları gevşetir ve rahatlatır.
  • Genişlemiş damarların hareketi yeniden kazandırılır.
  • Kan dolaşımı düzenlenir.
  • Endorfin, enkafalin ve histamine etki ederek, bedenin kendini tedavi etmesi sağlanır.
  • Vücut ağrı kesici maddeleri kendi üretir ve ağrının kesilmesi sağlanır.
  • Bedeni uyuşturmadan ağrının giderilmesini, tedavi edilmesini ve sağlıklı işleyişinin devamlılığını sağlar.

Akapunktur İle Zayıflama Yöntemi

İnsan bedeninin kendini tedavi etme ve iyileştirme gücü bulunur. Akapunktur tedavilerinde en önemli noktalar, kulaklardır. Zayıflama ve obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan akapunktur tedavi yöntemi, genetik ve metabolik nedenlerle oluşmuş şişmanlığın giderilmesinde kullanılır.

Akapunktur, alışkanlık edindirme konusunda etkilidir. İştahın azaltılması, sürekli yeme dürtüsünün giderilmesi ve düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılması için uygulanan etkili yöntemdir. Akapunkturda artan serotonin ve endorfin hormonları sayesinde sakinlik ve dinginlik sağlanır. Metabolizma düzenlenir, mide asidi ve fonksiyonları kontrol altına alınır. Sigarayı bırakma tedavilerinde de başarılı yöntemlerden biridir.