Alternatif Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Alternatif Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Alternatif tıp, günümüzde kullanılan modern tıbbın temelidir. Mısır, Mezopotamya, Çin, İslam Bilimleri, Hint ve Budizm gibi medeniyetler, geleneklerden çeşitlenerek gelen tedavi yöntemleridir. Doğada bulunan bitki özlerinden karışımlar elde ederek, hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan uygulamalardır.

Zihinsel ve ruhsal yöntemlerde, bilinen ilk medeniyetlerden gelen bir uygulamadır. Günümüzde Tibet’ten Budizm’den esinlenerek arınma yöntemlerine, enerji çalışmalarına eğilim büyük olsa da konunun kaynağı dini ritüellerden gelir. İslam bilimlerinde ve yazılı kaynaklarda tüm ilaçların ansiklopedileri bulunur. Örneğin Lokman Hekim, Endülüs’te ”Cennet’ül Arif” bahçelerinde bitkilerin özünü araştırmış ve 40 bin çeşit bitkinin şifasını yazmıştır.

Enerji ve el ile tedavi yöntemleri Hz. İsa’dan bu yana gelen reiki yöntemlerinin kaynağıdır. Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ve inisiye teknikleri ile yapılan enerji temizleme, alternatif tıbbın kaynağıdır. Tüm bu uygulamaların modernize edilmiş hali hem alternatif tıbbın hem modern tıbbın kaynağını oluşturur. Bilinmesi gereken, alternatif tıp çeşitleri nelerdir ve nasıl uygulanır konularıdır.

 

TAT (Tamamlayıcı Alternatif Tıp) Tedavi Çeşitleri

Tamamlayıcı tıp olarak tanımlanan alternatif tıp yöntemleri, 5 ana başlıkta ve onlarca çeşitte uygulanır. Bunlar;

  • EnergyMedicine
  • Alternatif Tıp
  • Mind-beden Tıp
  • Manipülatıf ve Beden Tabanlı Uygulamalar
  • Biyolojik Temelli Uygulamalardır.

Alternatif Tıp Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Homeapati, naturaoati ve ayurveda yöntemleri, alternatif tıp dahilindedir. Alternatif tıp çeşitleri nelerdir, nasıl uygulanır konusunda ilk tedavi;

Homeapati: İki farklı canlının frekanslarını eşitleyerek uygulanır. Benzeri- benzerle tedavi ilişkisine dayanır. Kişideki rahatsızlığın giderilmesi için, doğada bulunan canlı organizmalardan seyrelti elde ederek, ilaç verilmesidir. Çivi- çiviyi söker mantığına dayanarak, tıpkı kanserin zehirle tedavi edilmesi gibidir.

Refleksoloji: Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve ayak tabanından uygulanan bir yöntemdir. Uzman tarafından ve bilinçli şekilde yapılması gerekir. Beden sisteminin ve tüm organ damarlarının geçtiği ayak tabanına manipüle ve basınç uygulamalarıyla tedavi etme biçimidir.

Akapunktur: Minik iğnelerle, bedenin belli noktalarına uygulama yapılır. Enerji akışını sağlayan ve kişideki hastalığı oluşturmuş salgı bezlerine uygulanan tedavi şeklidir.

Biyolojik Uygulamalar: doğada bulunan bitki özlerinin, özümsenmesi ve karışım şeklinde besin takviyesine dönüştürülmesidir.

Reiki, meditasyon, bio- enerji gibi tedavi yöntemleri energy- medicine uygulamaları dahilindedir. Tıkalı çakraların ve kanalların açılmasını, enerji akışını sağlar.