Alternatif Tedavi Nedir?

Alternatif Tedavi Nedir?

Seçenek olarak nitelendirilebilen alternatif tedavi; tamamlayıcı tıp olarak ifade ediliyor. Konvansiyonel tıbbın bir parçası olarak uygulanıyor. Tıbbi bakım uygulamaları, sistem ve yöntemlerin bütününü ifade eder. Bilim ve tıbbın henüz gelişmemiş olduğu çağlarda insanların iyileştirme yöntemi olarak kullandığı uygulamalardır. Aslında tıbbın kökeni de alternatif tıbba dayanır.

İlaçların temelinde aktar bitkileri, doğal yöntemler ve çeşitli otlar bulunur. Ruhsal tedavi olarak meditasyon, bio enerji gibi yöntemler uygulanır. Bitkilerin kimyasallarla karıştırılarak ilaç olarak sunulması, psikolojik tedavilerin eski arınma yöntemlerinin devamlılığı olarak uygulanması aslında; tamamlayıcı tıp olarak değil, kaynak tıp olarak tanımlanmasını gerektirir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alternatif tedavi nedir sorusu için bilinmesi gereken ilk yanıt, Çin tıp yöntemleridir. Geleneksel tedavi yöntemleri ve Çin tıbbi uygulamaları, tüm Dünya’da alternatif veya tamamlayıcı tıp olarak kullanılıyor. Tamamlayıcı tıp yöntemleri;

  • EnergyMedicine: Bio- elektromanyetik tabanlı tedavi yöntemlerini kapsar. Reiki, biyoenerji, akapunktur ve terapötik dokunuş yöntemleridir. Enerji kanallarının temizlenmesi, tıkanıklıkların açılması ve temiz enerji yüklenmesini sağlayan tamamlayıcı tıp uygulamalarıdır.
  • Alternatif Tıp:Homeopati, Naturaoati ve Ayurveda yöntemlerinin tamamını kapsar.
  • Mind- Beden: Zihizsel, fiziksel ve ruhsal aktivitelerle iyileştirme yöntemlerini içeriri. Gevşeme tekniklerinden yoga ve meditasyona dek kullanılan seçeneklerdir. Sanat çalışmaları, görsel çalışmalar, müzik, resim, dans yanı sıra biofeedback, hipnoz ve tai- chi gibi alternatif yöntemlerdir.
  • ManipülatifTıp: Son yılların en çok kullanılan uygulaması refleksolojiyide kapsayan kriyopratik manipülasyon yöntemleridir. Masaj uygulamaları ile düğümlenmiş lenflerin çözülmesi, kas sisteminin gevşemesi ve rahatlama terapileri uygulanır.
  • Biyolojik Uygulamalar: İyileştirme etkisi olan ve fiziksel yapının sağlıklı çalışmasına yarayan bitkisel tedavilerdir. Besin takviyeleri olarak alınırlar.

Alternatif Tıpla Önceden Sağlık

Alternatif tedavi nedir konusunda, yöntem ve uyguların tamamı düzenli olarak uygulandığında, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Yöntemlerden faydalanmak için hasta olmaya gerek yoktur. Hastalık beklemeye de gerek yoktur. Ruhsal, zihinsel ve fiziksel uygulamaları hayat tarzına dönüştürdüğünüzde, hiçbir zaman hastalanmadığınızı ve sağlıklı yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Meditasyon ve enerji çalışmaları, sanatsal faaliyetler, spor ve masaj yaşamınızın içindeyse, size iyi gelen besinleri tükettiğinizde daima zinde ve sağlıklı olursunuz. Tamamlayıcı tıp yöntemleriyle, gardınızı önceden alın. Yaşam boyu sağlıklı kalın.Peki en iyi alternatif tıp yöntemleri nelerdir?