Çakra Nedir?

Çakra Nedir?

Çakra esasen ”Şakra” kelimesinin şive farklılıklarından ötürü değişmiş halidir. Enerji noktaları olarak tarif edilir. Anlam olarak ”çark- tekerlek” anlamına gelen Sanskritçe kökeninden gelir. İnsan bedenindeki enerji üretim noktaları olarak bilinir ve alternatif tedavi yöntemi olarak, çakralardan enerji temizliği yapılır.

Kaç Çeşit Çakra Vardır?

Çakra nedir, ne işe yarar anlamak için insan bedenindeki çakralar bilinmelidir. Reiki şifa yöntemi ve bioenerji alanında sık kullanılan çakra kanalları, toplam 7 tanedir.

  • Tepe Çakrası: Başın üst kısmında bulunur. Evrenden gelen enerjinin alınması için, çakra kanallarının açık olması gerekir. Beyinde bulunan bezler ve hücrelerin, sağlık, mutluluk ve başarı gibi temel enerjileri almasını sağlar.

Taç çakrası olarak adlandırılan üst çakra, epifiz bezine ve asıl beyine enerji vererek, bedendeki tüm tıkanıklıkların açılmasını sağlar.

  • Alın Çakrası:göz çakrası olarak bilinen nokta, alnın ön ve orta noktasıdır. Bilinç, bilinç altı temizleme, hipofiz bezi, hafıza ve beyne olumlu enerjiler gönderme noktasıdır. Alternatif tedavide, baş- boyun hastalıklarının giderilmesi, psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi için bu noktadan enerji verilir.
  • Boğaz Çakrası: İfade alanı olan 3. çakra, tiroid bezlerinden hareketle enerji kanallarının açılmasını sağlar. Boğaz, bademcik rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir. İfade yollarındaki tıkanıklıkların açılması, tüm bedenin sağlıklı ve temiz enerjiyle tazelenmesi adına önemli çakralardan biridir.
  • Kalp Çakrası: Mutluluk, huzur ve bütünsel dolaşımı ifade eden, ruhumuzun bulunduğu en önemli çakradır. Timüs bezinden hareketle, organlar ve tüm bedene enerji akışını sağlar.
  • Karın Çakrası: Öfke, korku gibi duyguların bulunduğu ve özellikle temizlenmesi gereken alandır. Çakra nedir, nasıl açılır konuları için; göbeğin iki parmak üstünde bulunan çakranın tamamen temizlenmesi gerekir.

İnsanları birbirine bağlayan eterik kordonlar bu kısımda bulunur. Olumsuz enerji akışını yok etmek için, eterik kordonların kesilmesi önemlidir.

  • Sakral Çakra: cinsellik çakrası olarak adlandırılır. Yumurtalık, erbezlerine etki eder. Yaratıcılık ve üretimin merkezidir.
  • Kök Çakra: Çıkış noktası, olumsuz enerjinin bedenden atılma noktası olarak bilinir. Makat ve cinsel organ arasındadır. Böbrek üstü bezlerinden hareketle, açılan tıkanıklıklar ve hastalıkların, kuyruk sokumundan çıkarılarak atıldığı çakradır.