Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir?

Ruhsal arınma yöntemi, meditasyon olarak ifade edilir. Hinduizm ve Budizm geleneklerinden gelen, dini ritüel olarak nitelendirilen meditasyon, ”Tanrıyla bütünleşme” olarak bir alternatif tedavi gibi edilir. Esasen kolay gibi görünen terapi yöntemi, özüne varmak noktasında zor ve herkes tarafından kolay başarılan bir yöntem değildir.

Meditasyon Ne İşe Yarar?

Meditasyon nedir konusun anlaşılması, daha dingin ve huzurlu bir yaşamın temel noktasıdır. En basit ifadeyle; evren bilgisini erişmektir. Bilinç, bilinç altı ve egoyu dinginleştirerek gerçek ”Öz” ile bağlantıya girmek, meditasyon olarak ifade edilir. Kelime anlamı olarak dünya diline uyarlanmasıyla Latince kökenden ”Meditatio” kaynağından gelir. Tefekkür, dinginleşme, arınma, ruhsal ritüel olarak ifade edilir. Fiziksel ve zihinsel olarak kişiye yansımaları;

  • Stres ve öfke gider,
  • Dinginlik, huzur ve arınmışlık hissi sağlanır,
  • Motivasyon ve konsantrasyon artar,
  • Bilinç altındaki olumsuzluklar giderilir,
  • Saf bilinç ile bağlantıya geçilir,
  • Fiziksel yorgunluklar, ruhsal sıkıntılar gider,
  • Benlik duygusu temizlenirken, Öz’e erişme sağlanır.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon ve şifacılık merkezlerinde toplu seans olarak yapılabilen meditasyon, herhangi rahat bir ortamda yalnız olarak da yapılabilir. Etkili yöntem ise yalnız yapılmasıdır. Konsantrasyon önemlidir. Meditasyon nedir konusu tam anlaşıldığından ancak gerçek manada yapılabilir. Kimileri ”derin düşünce” hali olarak tanımlasa da esasen ”düşüncelerden sıyrılma” olarak uygulanır.

Bilimsel olarak insanlar her gün milyonlarca düşünce üretir. İç ses ve egoları sürekli konuşur. Bu durumu düzenlemek, ruhu dinginleştirerek mananın özüne varmak, meditasyonun gerçek amacıdır. Zihin ne kadar dingin olur ve meditasyon esasında düşünmemeyi başarırsa, meditasyon başarılı olur. Meditasyonun amacı;

  • Hakikati Aramak
  • Öz ile Bütünleşmek
  • Ruhu Arındırmaktır.

Meditasyon müzikleri kullanarak, sessiz bir ortamda uygulanabilir. En rahat pozisyonunuzu alarak meditasyona başlayabilirsiniz. Yatarak, bağdaş kurup oturarak veya rüku konumunda nasıl rahat ediyorsanız o şekilde başlayabilirsiniz.

Yapılması gereken; sadece dinginleşmek ve hiçbir şey düşünmemek.

Meditasyonun Fiziksel Yansımaları

Nefes düzenlenir ve kan basıncı azalır. Rahatlama ve gevşeme sağlanır. Düzenli olarak yapılan meditasyonlarda kas sistemindeki gerginlik azalır. Bedenin oksijen ihtiyacı azalır ve beynin yaydığı dalgalar daha sakin ve dingin dalgalara dönüşür. Kişinin kendiyle buluşması, ruh halinin daha huzurlu olması, stres ve kaygının giderilmesi için ideal bir yöntemdir.